Patinatorul de viteză din Miercurea Ciuc, Emil Imre, a câștigat prima medalie de aur pentru România la Festivalul Olimpic al Tineretului European organizat în 2013 la Brașov.
În luna octombrie 2016 a apărut volumul intitulat Dalnic – istorii nespuse din satul lui Doja, publicat de editura Curtea Veche, în limba maghiară și în limba română (se pregătește ediția în limba engleză).
Ágnes Néda în 2015 ocupă locul fruntaș în clasamentul general de orientare în alergare, din 2011 este cea mai bună sportivă al Clubului Sportiv TranSilva.
Sportiva legitimată la Clubul Water Performance Timișoara și-a încheiat sezonul competițional de kaiac-canoe cu locul II și III la Campionatul Național de Seniori, iar la Tineret a obținut locul III, fiind cooptată în Lotul Național și pentru următorul an competițional.
Începutul toamnei a adus rezultate bune pentru alergătorul Knobloch Esztergár Péter, care a participat la mai multe concursuri naționale și internaționale în acest sezon.
În urma competiției German Open Championships, care a avut loc în Stuttgart în luna august, echipa de dansatori sportivi formată din Eduard Victor Pîslaru și Maria Georgiana Mihalache a obținut locul 5 la 8 dansuri și locul 6 la secțiunea standard.
Fundația de Abilitare Speranța din Timișoara a derulat pentru a doua oară proiectul de meloterapie în cadrul Programului MOL pentru sănătatea copiilor.
Fundația Hospice Emanueloferă suport psihosocial în spital și la domiciliu pentru copii diagnosticați cu boli amenințătoare de viață și aparținătorii lor, ajutându-i să facă față stresului provocat de boală și mediului spitalicesc.
17 copii care trăiesc cu dizabilități sau boli limitatoare de viață din județul Bacău, timp de șase luni, au avut parte de momente speciale de bucurie aduse de colaboratorii Asociației Lumina.
La Festivalul Internațional de Chitară Clasică Transilvania, organizat la sfârșit de august în Cluj Napoca, tânărul chitarist din Bistrița a obținut premii importante.
Proiectul cu acest titlu, realizat de către Asociația Română pentru Studiu și Intervenție în Traumă (ARSIT) din Timișoara, a venit în ajutorul a 15 copii instituționalizați, cu istoric de traumă interpersonală la vârstă precoce.